Skip to content ↓

Staff list

Headteacher
Mr Dominic Spong
Senior Leadership Team
Senior Deputy Headteacher - Kimberley Gardens Ms R Southgate 
Deputy Headteacher - Sketty Road Miss A Eberle
Assistant Headteacher - Sketty Road Mr D Combe
Assistant Headteacher - Kimberley Gardens Mrs L Mangiapane
Assistant Headteacher - Inclusion Mrs S Brown 
School Business Manager Mrs E Campbell
Inclusion Team
SENDCo Mrs S Selatna-Reeves
SENDCo Mrs D Conolly
SEN Assistant Ms A Theodorou
Reception
Class Teacher Learning Support
Bluebell Mrs S-J Howard (Leader of Reception) Miss R Cooper
Daffodil Mrs G Schmitz Mrs C Burniston
Primrose Miss C Grant Ms J Elston
Ms K Gavrielides
Snowdrop Miss J Cunningham Mrs A Marinou & Ms R Schuller
  Working across Reception Miss K Fuller
Year 1
Class Teacher Learning Support
Ash Mrs E Christou & Mrs S Ellis (Leaders of Y1) Miss M Meadway
Elm Mrs A Wright Mrs G Colosso
Willow Miss L Davis Mrs D Tilling
Ms S Mehmet
Oak Miss M Spillman Mrs K Waters
Mrs N Khatib
Miss N Henbrey
Year 2
Class Teacher Learning Support
Sparrow Mr J Roberts (Leader of Y2) Miss C Shipp
Mrs F Langsdon
Owl Mrs A Kyriacou  
Mrs E Marston
Ms K Anyanwu (School Direct)
Mrs V Jackson
Robin Miss A Buckley Mrs W Dottin-Mills
Woodpecker Miss L Guy Miss S Thomas
Year 2 support teacher Mrs J Bartlett  
Year 3
Class Teacher Learning Support
Apache Ms T Williams (Leader of Y3) Mrs C Sariman
Mrs K Fahri
Mr K Lalgie
Navajo Mrs H Tucker
Miss T Thorneycroft
Mrs P McMahon
Cheyenne Miss H Ring Mrs E Ozcan
Sioux Mr N Rolland Mrs M Contardo
Year 4
Class Teacher Learning Support
Heracles Mrs L Conway (Leader of Y4) Mr G Bediako
Odysseus Mrs V Thomas 
Mrs S Allen
 
Achilles Ms L Tighe 
Miss V Sinclair
Miss G Akkaya (School Direct)
Mrs C Lake
Theseus Miss O Foster Mr C Minnion
Support across Year 4   Mrs T Unwin
Year 5
Class Teacher Learning Support
Ra Miss E Price (Leader of Y5) Miss M Hennigan
Anubis Mr M Guevara Mrs A Rufo
Isiris Miss J Ahmed Mrs A Demczuk
Thoth Miss S Hall Mrs A Lesley, Mrs C Leone
Year 6
Class Teacher Learning Support
Lancasters Mrs A Wellbrook (Leader of Y6) Ms C Panayi
Defiants Miss R McNamara  
Spitfires Mr A Demczuk Mr L Munns
Hurricanes Mrs T Grover Mrs A Tavakoli, Ms C Mulenga
PPA Teachers 
Mrs A Heley Mrs S Allen
Mrs N Bulgiari-Goggia Ms S Lewis
Learning Mentors
Mrs V Brown Mrs J Masini
Mrs E Dargin Mrs M Zacharia 
Office Team
Assistant School Business Manager Mrs M Atkinson
Office Manager Mrs J Bailey
Finance Officer Mrs K Michalowska
Network Manager Mr D Sherko
Administrative Assistants     

Mrs R Napolitano-Cremin,  Mrs N Atalay, Ms K O'Connor

Assistant Site Managers

Mr P Burr, Mr K Amankwa, Ms S Wade, Mr L Bannister

Lunchtime Playleaders

L Ali, B Ambridge, A Clarke,  G Cross,  A Dalappadu, J Devereaux, S Edizer, L Furrera, L Gayer, A Higginson, P Kansara,  D Kyriacou, Y Lam, C Lukeba,  C Moseley, J Mendonca, F Northover, S Ramrattan, K Ranger, N Robinson, N Salmon, B Soy, R Yildirim, S Randle, M Ewings, D Cetintas, E Jones, C Grasse, F Qaushi, H Akdogan, J Arnold

Breakfast & After School Club
Extended Schools Manager Mrs A Cassidy
Deputy BASC Managers Ms D Alleyne, Mrs K Ranger

B Ambridge, C Dickinson, C Lukeba, G Cross, S Edizer, J Mendonca, P Kansara, K Fulton, L Banks, S Ramrattan, D Tilling, Mrs J Arnold, Miss J Arnold, N Robinson, C Mulenga

Catering Staff
A Beale, C Ives, C Gowers, J Sookall, J Amadu, S Wade, S Shaw, S Paracharalambous, T Vande-Pallen, L Faconti